Menu

Ján Matlák o expedícii Dhaulagiri 2014

Na jeseň 2014 sa do Himalájí chystá horolezecko-skialpinistická expedícia, ktorej cieľom je vystúpiť a následne zlyžovať z vrcholu siedmej najvyššej hory sveta Dhaulagiri (8167 m). V prípade priaznivého vývoja expedície majú jej členovia zálusk aj na ďalšiu osemtisícovku Annapurnu (8091 m). Položili sme pár otázok vedúcemu expedície – Janovi Matlákovi.

Cieľom expedície je Dhaulagiri a možno aj Annapurna. Prečo práve tieto dve hory?

Keď prišli chalani Miro a Rasťo Peťovci pred asi dvoma rokmi s myšlienkou zlyžovať nejakú osemtisícovku, povedal som si, prečo nie. Veď na Slovensku sa o to pokúsil asi iba Peter Šperka. Padol typ na Cho-Oju. Tá ale už zlyžovaná bola. Nezlyžovaná zostávala Dhaulágiri, aj keď pokusy na nej už boli. Druhý dôvod je aj športová hodnota výkonu. A Annapurna I ? Jej severná stena už tiež má síce zlyžovanie, ale severnú stenu zase dôverne poznáme a zhruba vieme čo od nej môžeme očakávať, aj keď táto hora a najmä jej nástrahy, sú nevyspytateľné, čo sme mali možnosť skúsiť na vlastnej koži. Ďalší dôvod tejto kombinácie je, že ležia relatívne blízko seba čím aj logistika a samotný presun medzi týmito horami je jednoduchší ako niekde inde.

Akými výstupovými trasami chcete na hory liezť?

Keďže je to skialpinisticko-horolezecká expedícia a zásada extrémneho skialpinizmu je najprv horu alebo stenu vyliezť, a potom po výstupovej trase aj zlyžovať, vybrali sme aj s prihliadnutím k snehovým podmienkam na Dhaulagiri severovýchodné rebro s vrcholovou partiou orientovanou viac na sever. Na Annapurne I, v jej severnej stene, nám už dôverne známej, nemecké rebro s našim slovenským variantom, smerujúcim na hlavný vrchol (Nemecká cesta vedie na prostredný vrchol Annapurny I,) aj keď sa výstup na ktorýkoľvek z jej troch vrcholov počíta za výstup na Annapurnu I. Na tejto ceste, teda jej slovenskom variante, sme v roku 2005 dosiahli výšku 8070 mnm. Túto horu, keďže už budeme aklimatizovaní, chceme liezť alpským štýlom, bez budovania výškových táborov. Aj náš prvý pokus na tejto hore od 6500mnm mal tento charakter.

Je táto expedícia niečím výnimočná?

Myslím si, že nie je ničím výnimočná. Možno len tým, že tento projekt je veľmi náročný po všetkých stránkach a možno aj tým, že na takýto projekt a na horolezecké aktivity tohto druhu obzvlášť, sa dosť ťažko zabezpečujú finančné prostriedky.

Podľa čoho si vyberal členov expedície?

Širší výber pozostával z cca dvadsiatky chlapov, horolezcov a skialpinistov. Táto partia na svojom prvom stretnutí v podstate odsúhlasila prípravný výbor, kde ja som sa tak povediac stal vedúcim Spočiatku to boli záujemcovia o takýto druh akcie. Postupne sa ale tento tím scvrkol a sú v ňom jednak ľudia, ktorí už v Himalájach a na Annapurne liezli, ale najmä extrémni skialpinisti a výborní horolezci, ktorí patria k súčasnej špičke nielen u nás, ale dovolím si tvrdiť aj v Európe.

Organizoval si už viacero himalájskych expedícií. Je náročné takéto expedície zorganizovať?

Organizoval som celkom dve expedície na Ťan-Šan, jednu na Pamír, a keď nepočítam trekové, tak tri na himalájske osemtisícovky. Tri z týchto šiestich expedícii, ich organizovanie a priebeh, som opísal aj v mojej knihe Himaláje-Pamír. Organizácia každej, ale najmä takejto expedície, je dosť náročná. Najťažšie je dať dokopy finančné prostriedky. A keďže väčšinu finančných prostriedkov si zabezpečujeme každý sám, je to hodne náročné a musíme sa spoliehať len na kamarátov a spriaznené duše. Ešte sa pokúšam zohnať aj nejakú výškovku, aby sme si trocha privyrobili.

Celkovo vás je 15 členov expedície. Bol to zámer usporiadať väčšiu expedíciu?

Ako som už povedal, na začiatku nás bolo viac. Teraz nás zostáva 12 a možno 13 členov z pôvodného širšieho výberu. Táto expedícia, ako aj tie predošlé, ktoré som organizoval, je charakteristická tým, že fixné laná, keď ich budeme potrebovať a rovnako aj postupové tábory na Dhaulagiri, si budeme budovať sami. No a na to je treba trochu viac ľudí. A keďže to chceme aj zlyžovať, tak je to dvakrát tak náročné ako len samotný výstup na horu. V tomto tíme ešte aj lekár, tak ako na ostatných dvoch expedíciách, sa nestaral len o naše zdravie, ale pomáhal a verím, že aj teraz nám pomôže aj s vynáškami. Ono dá sa liezť aj tak, že prídem pod vybudovanú trasu, teda zaistenú fixnými lanami a postavenými stanmi, dám žumar do lana, možno si vynesiem stan alebo použijem cudzie stany a potom rozprávam ako som to dal. My si toto, tak ako na predchádzajúcich expedíciách, ktoré som viedol, odmakáme sami.

Členom expedície je aj známy filmár Rasťo Hatiar. Môžeme teda očakávať vznik zaujímavého filmu?

Od roku 1998, kedy zo Šiša-Pangmi vznikol z našich záberov celkom zaujímavý film “Armádne Himaláje“ , ktorý mal na STV asi šesť alebo sedem repríz, sme z expedícií veľa nemali. Verím preto, že vznikne znova pekný a zaujímavý dokument. Myslím si, že takýto projekt si zaslúži pekný film a dúfam, že to bude aj dobrá propagácia slovenského extrémneho skialpinizmu a jeho vyznávačov.

Čo by bol pre teba, ako vedúceho expedície, najväčší úspech?

No samozrejme, každý, kto sa pustí do takejto akcie si želá najmä športový úspech, to znamená vylezenie na kopec a jeho zlyžovanie. Každá takáto akcia si vyžaduje veľa pokory, trpezlivosti a veľa námahy. Ak by sa podarili oba vrcholy, tak by to bolo super. Okrem driny je treba predovšetkým veľkú dávku šťastia, aby sme sa vrátili všetci domov živí. A to, myslím si, bude najväčší úspech.

Zohnali ste na expedíciu sponzorov, alebo si ju každý člen financuje sám?

Zatiaľ to financujem z vlastných zdrojov, ale verím, že sa nám ešte podarí zohnať aj nejakých sponzorov, ktorí podporia tento projekt, najmä mladých skutočne veľmi dobrých horolezcov -skialpinistov.

Je v dnešnej dobe náročné zohnať na takúto expedíciu sponzorov?

Je to veľmi zložité najmä preto, že skutočne tento druh športu podporujú najmä spriaznené duše horolezcov – skialpinistov. Hold, aj keď sa v tomto športe podávajú skutočne špičkové výkony, tak horolezca po návrate z kopca čaká v základnom tábore v našom prípade šikovný lekár, ktorý lieči rany na tele a aj na duši. Chýba tu podporný servisný štáb ale najmä diváci a kamery , ktoré by práve tých reklamných partnerov nalákali. Verím ale, že práve účasť Rasťa Hatiara bude tak trochu lákadlom pre reklamných partnerov.

V rámci projektu EXPEDITION.SK sme vytvorili expedícii Dhaulagiri 2014 expedičnú webstránku. Nájdete ju na adrese dhaulagiri2014.expedition.sk

Komentujúci

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman