Menu

Rastislav Križan o expedícii Ski Aconcagua 2014

Mammut Ski Aconcagua 2014 je názov slovenskej skialpinistickej expedície. Ako už názov napovedá, hlavným cieľom expedície je výstup a následné zlyžovanie najvyššej hory Južnej Ameriky Aconcagui (6962 m). O expedícii sme sa porozprávali s Rasťom Križanom.

Prečo práve Aconcagua?

A prečo nie? Je to najvyššia hora južnej pologule, je vzdialená od civilizácie, chystáme sa tam v čase keď by sme v základnom kempe nemuslei naraziť na žiadnu inú skupinu. Aconcagua je známa aj svojim vrtošivým počasím. Nie sme síce zberači skalpov a superlatívov no už počas nášho ťaženia po krajinách Južnej Ameriky v rokoch 2003 až 2009 sme pokukovali po tejto argentínskej krásavici. Teraz prišla na rad...

Ako vznikla myšlienka expedície vystúpiť a zlyžovať z Aconcaguy cez Poľský ľadovec?

Najprv vznikla myšlienka zlyžovať Aconcaguu a k tomu tam treba vystúpiť. Početné suťoviská normálky nás ničím neoslovili. Riešili sme želanú trasu na lyžiarsky zjazd a tá hneď ponúkla aj vhodnú výstupovú alternatívu. Okrem toho, pri lyžovaní vysokých hôr sa treba držať jednoduchého pravdila: lyžuj to čo si predtým vystúpil. Patríme do skupiny tých, čo vždy z hora chcú ísť tou ťažšou cestou. Poľský ľadovec z Aconcaguy je na to ako ušitý. Ale k veci. Myšlienka dlho driemala v šuflíku a opätovne sme ju oživili tento rok na severných svahoch najvyššej hory Iránu - Damavand. Po troch dňoch bivaku vo fujavici a silnom mraze v 4200m sa nám po zlyžovaní severnou stenou zdalo že takéto čosi treba opäť zažiť a tak sme oprášili staré plány a o necelé tri týždne letíme.

Expedície sa zúčastníte len dvaja. Bol to od začiatku Váš plán?

Áno, to bolo jadro tímu od prvopočiatku. Pár overených kamarátov, výborných skialpinistov, laškovalo s myšlienkou pridať sa no pre chronicky známe dôvody ako peniaze, rodina, práca v zárodku zadusili ambíciu. Neboli dostatočne oddaní tomuto plánu. Keď ste oddaní, zvládate aj manažment ostatných vecí, kde určite rodina stojí na prvom mieste (týmto si chceme trošku nakloniť naše manželky, ktoré nám tieto úlety trpia). Iní zase uznali, že ide o náročný projekt a necítili sa naň pripravení. A tak sme tu ostali len dvaja...kamarát a ja :-)

Čoho sa najviac na expedícií obávaš a na čo sa najviac tešíš?

Tá zima, tá zima. Teraz je tam na vŕšku pocitová -60. Ale máme špičkovú výbavu od Mammutu, tak si veríme. A tešíme sa na splnenie nášho sna a expedičné ťaženie v malom ale vyladenom tíme. Trochu sa obávame snehových podmienok. V ostatných rokoch niekoľko expedicií neuspelo s lyžiarskymi plánmi, práve kvôli tomu, že kde býval kedysi sneh bol zrazu modrý ľad.

Je pre teba táto expedícia v niečom výnimočná?

Každá expedícia je výnimočná. Táto je napriklad výnimočná tým, že sa chceme pokúsiť lyžovať z vrcholu najvyššieho vrcholu južnej pologule pomerne ťažkou cestou. Nevieme aké budú snehové podmienky, do 15.11. Je hora pre výpravy zatvorená kvôli zimnej sezóne takže správy o stave ľadovca sa dozvieme ako prví na vlastnej koži. To dáva celému počinu pocit istého dobrodružstva.

Absolvovali ste na expedíciu nejakú prípravu?

Nijako zvlášť sme sa nepripravovali. Iba sme 20 rokov lyžovali ťažké cesty z množtva kopcov na rôznych svetadieloch. Tak si veríme.:-) Teraz vážne. Túto zimu sme sa otestovali v krátkej ale intenzívnej činnosti v severných stenách Iránu, vrátane lyžovania severnou stenou Damavandu. K tomu samozrejme bežná kondičná príprava – ja behávam v teheráne trekovú trasu popod lanovku Tochal ktorá z Teheránu vedie takmer do výšky 4000 metrov a na cesťáku som brázdil rušné tepny Teheránu (samozrejme nadránom aby som sa vyhol hustej doprave). K tomu samozrejme turistika a lezenie. Maťo v rámci prípravy behal, bicykloval, trekoval, absolvoval Oravamana aj Psotkov memoriál. Na takýto kopec sa bez poriadnej prípravy nedá ísť kvôli jeho výške…

Obaja ste sa už zúčastnili expedícií v Južnej Amerike. Tešíte sa na návrat do tejto časti sveta??

To určite. Táto čast sveta má zvláštnu príchuť, ktorú neviem takto jednoducho špecifikovať. Ale cítime to v nás.

Expedíciu podporilo aj niekoľko outdoorových firiem. Bolo náročné zohnať sponzorov?

To je vždy náročná činnosť :-). S niektorými firmami ale už dlhodobobo spolupracujeme, niektoré sú nové. Patrí to ale do expedičných príprav. Najlepšie by bolo, keby to za nás vybavil niekto iný a my by sme sa najradšej videli už v teréne.

V názve expedície máte značku Mammut. Takže tento výrobca Vás podporil najviac?

Mammut a firma Alphasport Mammut nás podporila najviac. Do týchto podmienok potrebujeme kvalitné vybavenie a firma Alphasport nám ho poskytla. Významne prispela výstrojou aj firma Elán. Samozrejme ďakujeme touto cestou aj ďalším sponzorom a podporovateľom. A samozrejme aj tebe a Expedition.sk za túto skvelú stránku. Ale podporovateľom sa môže stať každý, stačí, ak si kúpi tričko expedície. Zabije dve muchy jednou ranou - podporí expedíciu a bude za šviháka na klubových večierkoch. Informácia je aj na expedičnej stránke a už aj na Facebooku.

Viac informácií o expedícii Mammut Ski Aconcagua 2014 nájdete na adrese skiaconcagua.expedition.sk.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman