Menu

Tibor Hromádka o expedícii Makalu 2015

Tibor Hromádka je vedúcim expedície slovenských horských vodcov na Makalu, ktorá už o pár dní vyrazí do Himalájí za svojim cieľom. Tiborovi sme o tejto expedícií položili niekoľko otázok...

Povedz nám niečo viac o vzniku expedície.

S myšlienkou prišiel Ondrej a Ervín už pred dvomi rokmi, ale vtedy ešte nedozrel čas. Pôvodne bol v pláne Everest, ale odradil ich "cirkus", ktorý v základnom tábore a na najvyššej hore sveta potlačil to pôvodné, kvôli čomu horolezci do hôr chodia - únik pred civilizáciou a návrat tam odkiaľ sme vyšli, teda k prírode.

Prečo práve expedícia horských vodcov?

Svojho času, keď som si robil kurz horského vodcu, som sa stretol s Ivanom Gálfym a ten mi povedal, že by chcel svoju "kariéru" expedičného vedúceho uzavrieť poslednou expedíciou zloženou z horských vodcov, medzi ktorých sám patril. Mal v úmysle pokúsiť sa o prvovýstup v Rupálskej stene Nanga Parbatu, čo bol viac než vysoký cieľ. Žiaľ, zákerná choroba mu zabránila tento jeho sen uskutočniť. Keď Ervín s Ondrejom prišli s projektom MAKALU 2015, hneď som si spomenul na našu horolezeckú legendu a navrhol som zostaviť tím z horských vodcov, a takto aspoň čiastočne naplniť Ivanov nesplnený sen.

Pôvodným vedúcim expedície bol Ervín Velič. Teraz nefiguruje v zostave expedície. Čo sa stalo?

Ervín má zdravotné problémy, ktoré mu bránia pripraviť sa na expedíciu. Je nám to ľúto, lebo bol spolu s Ondrejom jedným z autorov myšlienky.

Ako sa vyberali členovia expedície?

Základným kritériom boli povahové vlastnosti, výkonnosť, skúsenosti a nadšenie pre spoločnú vec. Oslovení boli aj ďalší vodcovia, ktorí sa však pre rodinné či pracovné povinnosti nakoniec museli svojej účasti vzdať.

Väčšina členov expedície nemá žiadne skúsenosti s výstupom na osemtisícovku. Nebude to prekážka?

Nemyslím, že je to handicap. Každý, kto sa chce pokúsiť o výstup na osemtisícovku, musí sa niekedy k hore vybrať po prvý krát. V tíme je skôr dôležitejšia priateľská atmosféra, spolupráca a ochota drieť pre spoločnú vec. A skúseností z hôr má väčšina členov viac než dosť.

Makalu je náročná hora. Prečo ste vybrali práve túto osemtisícovku?

Na základe konzultácie s našim priateľom Petrom Hámorom. Jedným z faktorov bolo pomerne nízke objektívne nebezpečenstvo. Ďalej nám vyhovovalo, že Makalu je málo lezená hora, pod kopcom nie sú davy ľudí a komerčné expedície typu Everest.

V čom vidíš najväčšie obtiažnosti na hore?

Vietor - podľa dostupných informácií je Makalu veterná hora. A samozrejme výška. Je to piaty najvyšší vrchol zeme a v tých výškach sa ráta každý meter

Chcete liezť ľahkým expedičným štýlom. Neuvažoval niekto z expedície aj nad čistým alpským štýlom?

Nie, neuvažovali sme. Nejde nám o výkony a rekordy. Nosnou myšlienkou expedície je prežiť dva úžasné mesiace lezením na krásnu horu v partii priateľov a vrátiť sa v plnom počte a zdraví domov. V ideálnom prípade s vrcholom "vo vrecku".

Počas expedície budeš oslavovať okrúhlych 50 rokov. Nechcel si tento čas stráviť radšej doma?

Svoje narodeniny som nikdy nejako extrémne neprežíval. Pôvodne som mal v pláne s manželkou v rámci "osláv" podniknúť mesačnú výpravu do Bolívie. Ale Makalu dostalo prednosť. Tak to budem musieť "žehliť" budúci rok. BTW 50 je len číslo.

Vystúpiť na vrchol by bolo pre teba najkrajším darčekom?

Mohol by byť, ale ak to tak nebude nevadí.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman