Menu

Juho Knuuttila o projekte Snežný leopard

Juho Knuuttila na vrchole Dent Blanche Juho Knuuttila na vrchole Dent Blanche

Juho Knuuttila má len 19 rokov, no napriek veku si stanovil veľmi náročný a odvážny cieľ. Fínsky horolezec plánuje toto leto vyliezť sólo päť najvyšších hôr bývalého Sovietskeho zväzu známych aj pod pomenovaním Snežný leopard. Juho sa nebráni ani prekonaniu rýchlostného rekordu, ktorý momentálne drží Denis Urubko. Či sa mu to podarí, ukáže čas. Ešte pred jeho odchodom na expedíciu, sme Juhovi položili pár otázok...

Prečo si sa rozhodol práve pre projekt Snežný leopard? Aká je tvoja motivácia?

Projekt Snežný leopard zahŕňa niekoľko veľmi zaujímavých sedemtisícoviek a je len o niečo menej známy ako iné projekty na veľké hory. Fínsky horolezec Veikko Gustafsson (vyliezol na všetky osemtisícové vrcholy bez použitia umelého kyslíka), napísal knihu o expedícii na Pik Komunizma. Čítal som tú knihu ako dieťa a od tej doby som sníval o pokuse vyliezť na všetky vrcholy Snežného leoparda. Moja motivácia pochádza z výzvy vyliezť všetkých päť vrcholov v jedinej sezóne, čo je skutočne veľmi náročné. Ďalším z dôvodov je aj to, že som rád v horách.

Čaká ťa päť sedemtisícoviek, na ktoré polezieš sám. Cítiš sa psychicky aj fyzicky dosť silný na takúto náročnú expedíciu?

V Alpách som vyliezol dosť veľa sólo výstupov a to je dôvod, prečo sa v tomto cítim veľmi sebavedomý. Je naozaj dôležité, aby som dôveroval svojim vlastným rozhodnutiam a pohybom. Sóla v Alpách boli pre mňa školením pre väčšie ciele.

Prečo si sa rozhodol liezť sólo aj na hory Snežného leoparda?

Pre mňa je to najčistejšia forma lezenia a veľmi ma to baví. Ale jedným z dôvodov bolo to, že môj horolezecký partner, ktorý so mnou vlani liezol v Pamíre, sa túto jar zúčastnil lyžiarskej expedície do Grónska, takže sa nemohol pripojiť k môjmu projektu. A ďalšia vec, vo Fínsku máme veľmi málo výškových lezcov.

Ktorej hory sa najviac obávaš, a na ktorú sa najviac tešíš?

Určite Pik Pobeda. Všetci poznáme jej povesť. Na tejto hore musím obzvlášť dávať pozor na bezpečnosť. Pik Komunizma je hora, na ktorú sa teším najviac. Pokúšal som sa o ňu už minulý rok (opäť sólo, po výstupe na Pik Korženevskej), ale v druhom tábore som dostal zápal priedušiek a rozhodol som sa ísť dole. Je to ohromná hora!

Ako vidíš svoje šance na prekonanie rýchlostného rekordu?

Pokiaľ budem mať šťastie s počasím, je to rozhodne v mojich silách. Môj optimistický odhad je, že môžem vyliezť všetky vrcholy za menej ako 35 dní. Vzhľadom na tohtoročný letový poriadok vrtuľníkov budem mať v mestách celkom dosť odpočinku.

Pri takejto expedícii je určite náročná aj logistika. Ako si to všetko zorganizoval?

Všetko išlo prekvapivo ľahko. Pre expedíciu mám vynikajúceho miestneho operátora, Ak-Sai, ktorý zabezpečil všetku logistiku. Keďže som bol minulý rok v Tadžikistane, viem, ako tam veci fungujú. To mi veľmi pomohlo.

Ako sa na expedíciu pripravuješ, ako trénuješ?

Svoj tréning vždy zameriavam k najbližšiemu cieľu. Ak chcem vyliezť technickú cestu v severnej stene Grandes Jorasses, často visím na mojich cepínoch a venujem sa dry toolingu. Ale keď idem na expedíciu, kde budem stúpať do vysokej nadmorskej výšky, venujem sa hlavne aerobiku a tréningu v telocvični. Taktiež behám, jazdím na horskom bicykli...

Čo na expedíciu hovoria tvoji rodičia a priatelia? Neboja sa o teba?

Samozrejme, boja sa, aspoň trochu. Našťastie ma moji rodičia podporujú od začiatku. Moja mama pravidelne sleduje horolezecké novinky. V minulosti sa sama snažila vystúpiť na tri hory zo Seven summits, takže dobre pozná môj životný štýl. Väčšina mojich priateľov sú horolezci. Vedia, že nepodstupujem hlúpe riziká.

Ako expedíciu financuješ? Pre 19-ročného chalana to určite nie je jednoduché?

Našťastie mám niekoľkých finančných sponzorov, ktorých podpora pre mňa veľa znamená. Medzi mojimi lezeckými tripmi tvrdo pracujem. Všetky svoje peniaze míňam teraz na lezenie :)

Kedy si začal liezť a ako si sa k horolezectvu dostal?

So skutočným lezením som začal pred štyrmi rokmi. Predtým som sa vždy pri cestách do zahraničia venoval turistike po horách. Rýchlo vo mne vzrástol záujem o horolezectvo, pretože turistika mi už nepostačovala. Svoje zručnosti som zdokonaľoval predovšetkým v alpinizme. Toto je klasický spôsob, ako sa dostať k lezeniu vo Fínsku.

Aký najväčší extrém si doteraz zažil?

Najextrémnejšiu situáciu som zažil v Alpách. Liezli sme Supercouloir Direct na Mont Blanc du Tacul a počasie sa totálne zmenilo. Celý kuloár ako keby explodoval a na nás sa začali valiť tony snehu (spôsobil to silný vietor). Nachádzali sme sa priamo v centre a nemohli sme sa nikde pohnúť. Bolo to ako keby sme boli v malej lavíne, ktorá trvala hodiny. Po štyroch hodinách sa nám podarilo uniknúť a zlaniť dole.

Aké sú tvoje horolezecké plány do budúcnosti?

V októbri pravdepodobne zamierim do Álp vyliezť nejaké technické cesty. S priateľmi sme sa rozprávali, že jarnú sezónu 2016 by sme strávili na Aljaške. Po projekte Snežný leopard sa určite zameriam predovšetkým na technické lezenie.

Väčšinou lezieš sólo. Máš aj nejakých horolezeckých partnerov?

Áno, mám veľa priateľov, s ktorými leziem. Vo Fínsku aj v zahraničí. Horolezci sú veľmi pevná komunita, takže je ľahké získať nových lezeckých partnerov. Určite aspoň pre športové lezenie na skalkách! ;)

Poznáš nejakých horolezcov zo Slovenska?

Bohužiaľ nie. Ale viem o slovenských cestách vo veľkých stenách, takže na Slovensku musíte mať výborných horolezcov. Raz by som sa chcel so slovenskými horolezcami stretnúť.

 


 

Juhovi ďakujeme za odpovede a držíme palce pri plnení si jeho snov...

Juho Knuuttila na Grandes Jorasses
Juho Knuuttila na Grandes Jorasses

 

V severnej stene Dent Blanche
V severnej stene Dent Blanche

 

Supercouloir Direct na Mont Blanc du Tacul
Supercouloir Direct na Mont Blanc du Tacul

 

Supercouloir Direct na Mont Blanc du Tacul
Supercouloir Direct na Mont Blanc du Tacul

 

Juho Knuuttila na vrchole Mont Blancu po sólo výstupe cez ostrohu Brenvy
Juho Knuuttila na vrchole Mont Blancu po sólo výstupe cez ostrohu Brenvy

 

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman