Menu

Primus Express Stove

Primus Express Stove Primus Express Stove

Švédska firma Primus patrí medzi najväčších výrobcov kempingového vybavenia na svete. Preto sme sa rozhodli otestovať jeden z ich varičov v prostredí alpských štvortisícoviek.

Preč sú časy, keď sme so sebou do prírody museli vláčiť veľké a ťažké variče. Dnešné turistické variče  sa svojou váhou dostali už pod 100 gramov, čoho príkladom je aj nami testovaný varič Primus Express Stove. Hneď sme ho vzali so sebou do Walliských Álp, kde prešiel skúškou v kempe a neskôr sme ho poriadne preverili aj vo výškach nad 4000 metrov.

Inštalácia variča na plynovú bombu je veľmi jednoduchá, varič sa len jednoducho na bombu zašrobuje. Následne sa roztvoria 2 podporné nožičky z 3 a varič je pripravený na varenie. Varič má pohodlné regulovanie intenzity výkonu. Pri zapálení môže trocha prekvapiť úzky plameň, ktorý ide z variča, ale vzhľadom na dosiahnuté výsledky to určite nemá žiadny vplyv na výkon variča.

Problémom malých a ľahkých turistických varičov býva stabilita hrnca pri varení. V tomto smere sa Primus Express Stove ukázal ako skvelý varič a výborne na ňom držal malý aj veľký hrniec. Dokonca aj pri miešaní cestovín nebolo nutne potrebné hrniec držať, aby sa neposunul.

Výkon variča Primus Express Stove

Ďalším prekvapením bol samotný výkon variča. Výrobca uvádza čas zovretia litra vody 3:15 min., samozrejme to je určite pri optimálnych podmienkach, ktoré v prírode málokedy máme. Naše časy sa v kempoch vo výškach okolo 1600 m.n.m. pohybovali do 4 minút. Vo výškach okolo 3500 m.n.m. čas mierne presahoval 4 minúty. No a nad 4000 mn.m. to bolo už viac ako 5 minút, ale treba podotknúť, že čas bol výrazne ovplyvnený tým, že sme varili zo snehu, ktorý sa musel najskôr roztopiť.

Zaujímavý čas však varič dosiahol s hrncom Primus EtaPower Pot, v ktorom 1 liter vody zovrel za 2:24 min. Táto kombinácia sa teda určite oplatí.

Nami testovaný varič bol vybavený piezo zapaľovaním. Varič už prešiel viacerými kempami, rôznymi nadmorskými výškami aj účelovým cvakaním s piezo zapaľovaním, aby sme ho vyskúšali. A stále bez problémov funguje. Rovnako sú na tom aj nožičky variča, ktoré boli mnohokrát otvárané a zatvárané, no na ich hybnosti sa zatiaľ nič nezmenilo.

Základné parametre variča Primus Express Stove

Materiál: nerezová oceľ
Hmotnosť (piezo): 96 g
Hmotnosť (bez pieza) 82 g
Výkon: 2400 W
Čas zovretia 1 l vody: 3:15 min

 

Záver testu

Skúsenosti s varičom Primus Express Stove máme len dobré. Nesklamal nás v žiadnych podmienkach, v ktorých sme na ňom varili. Prekvapil výbornou stabilitou aj výkonom, rovnako aj výdržou. Do 40 € (s piezo zapaľovaním) si tak viete zaobstarať naozaj výborný varič do kempu aj na vysokohorské túry.

 

Súvisiace položky (podľa značky)

Viac z tejto kategórie: Primus EtaPower Pot »
  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman