Menu

Primus EtaPower Pot

Primus Eta Power Pot - test a recenzia Primus Eta Power Pot - test a recenzia

Turistický hrniec Primus Eta Power Pot zaujme už na prvý pohľad svojim netypickým vzhľadom. Podľa výrobcu je práve to príčinou jeho úsporných vlastností pri varení.

Popis turistického hrnca Primus EtaPower Pot

Hrnce Primus EtaPower Pot sú vyrobené z veľmi odolného eloxovaného hliníka. Vnútro je potiahnuté viacerými vrstvami špeciálnej nepriľnavej titánovej vrstvy s teflónom na povrchu. Na spodku hrnca sa nachádza rebrovitý výmenník tepla, ktorý maximalizuje výkon dodávanej tepelnej energie, vďaka čomu sa minimalizuje čas varenia, a tým pádom dochádza aj k úspore paliva. Výrobca udáva až 40%-nú úsporu. Hrnce sa dajú použiť s plynovými aj benzínovými varičmi. Aj keď sa to tak nemusí zdať, hrniec je zároveň aj veľmi stabilný a má veľmi nízku hmotnosť. Dodáva sa spolu s pokrievkou a kliešťami na uchopenie hrnca. Celé je to zabalené v pevnom obale.

Hrnce sa vyrábajú v troch objemoch:

OBJEM PRIEMER x VÝŠKA HMOTNOSŤ ODPORÚČANÁ CENA
1,7 l Ø 170 x 90 mm 347 g 39,95 €
2,1 l Ø 180 x 110 mm 412 g 47,60 €
2,9 l Ø 205 x 135 mm 446 g 51,60 €

 

Testovanie hnca

Testovali sme hrniec s objemom 1,7 litra, ktorý je postačujúci  na varenie pre 2 ľudí. Prvý test bol zameraný na jeho využiteľnosť v teréne, preto sme ho vzali so sebou do Walliských Álp na 5-dňový prechod hrebeňa od Breithornu po Monte Rosu. Váha hrnca je len o niečo málo väčšia ako objemovo podobné hliníkové hrnce, hodí sa teda aj na takéto viacdňové akcie, keď treba váhu v batohu čo najviac minimalizovať.

Hrniec sme použili každý deň jednak na varenie vody zo snehu, no predovšetkým na varenie jedla a to rôzne druhy ochutených cestovín. Kto takéto cestoviny pozná, určite vie, ako si pri nich treba dávať pozor, aby sa neprichytili na dno hrnca a aký „bordel" po nich ostane v hrnci, ktorý sa ťažko umýva. Tu nás Primus EtaPower Pot ale potešil v oboch prípadoch. Titánová vrstva s teflónom fungovala výborne a následná údržba bola skutočne jednoduchšia ako pri bežných hrncoch. Hrniec sa ľahko umýval aj bez použitia čistiacich prostriedkov, ktoré bežne používame doma pri umývaní riadu. Keďže sa jednalo o test, s hrncom sme vôbec nezaobchádzali ako v perinke. Za tých 5 dní dostal naozaj zabrať a musím vyzdvihnúť jeho výbornú odolnosť voči poškriabaniu (hrniec bol neskôr viackrát používaný aj pri rôznych kempovaniach a stále je ako nový).

Hrniec Primus Eta Power Pot sme testovali vo výškach od 3500 až 4100 metrov. Žiaľ sme nemali podmienky na to, aby sme si overili skutočnosť, že minimalizuje dobu varenia, čím šetrí palivo, preto sme takýto test spravili už v domácich podmienkach.

Test prebehol v uzavretom priestore, teplota vzduchu 21,5oC. Stopovali sme za koľko zovrie 1 liter vody v hrnci Primus EtaPower Pot a v antikorovom hrnci od výrobcu Primus. Pre oba hrnce boli nastavené rovnaké podmienky. Varilo sa teda 1 liter vody, ktorá mala na začiatku 16oC. Použitý bol varič Primus Express Stove, ktorý bol pustený na maximálny výkon. Pri oboch meraniach bola použitá nová plná plynová kartuša a hrnce boli zakryté pokrievkami.

Výsledok testu hrnca Primus EtaPower Pot:

1 liter vody zovrel v hrnci Primus Eta Power Pot za 2:24. V antikorovom hrnci to bolo za 4:32. Rozdiel je 2:08, čo je takmer o polovicu menej času a teda aj o polovicu menej minutého paliva.

Záver testu:

Turistické hrnce Primus EtaPower Pot môžeme určite odporúčať. V našom teste sme sa presvedčili o ich efektivite pri varení a zároveň výbornej odolnosti a ľahkej údržbe. Cena týchto hrncov je síce o niečo vyššia, ale pokiaľ často varíte v kempoch alebo v prírode, investícia sa Vám rýchlo vráti v podobe ušetreného paliva. A nezabudnite, že vyhladovaní po túre si aj rýchlejšie pripravíte jedlo :)

Súvisiace položky (podľa značky)

Galéria obrázkov

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman