Menu

Sušené mäso Cruga Biltong

Pochutnať si na dobrom mäse počas túr, ciest či expedícií nemusí byť už vôbec problém. Stačí si so sebou vziať sušené mäso Cruga Biltong a hlad po mäse ľahko zaženiete.

Čo je to Biltong

Biltong je sušené mäso ochutené zmesou korenín, soli a byliniek. Originálny recept pochádza z Južnej Afriky, kde ho v 17. storočí doviezli holandskí prisťahovalci. Potreba uchovania potravín pre dlhodobú spotrebu priviedla osadníkov k receptúre sušenia mäsa. Pôvodne sa jednalo o hovädzie mäso, no neskôr sa začalo používať aj mäso z afrických zvierat ako antilopy, gazely, pštrosy, neskôr dokonca aj z rýb. Mäso namarinované v zmesi korenín a byliniek sa suší vzduchom, nakrájané na optimálne veľké kúsky. Sušením sa z 230g surového mäsa získa približne 100g výsledného produktu, ktorý je výborným zdrojom energie, bielkovín a minerálnych látok. Zároveň obsahuje minimum tukov.

Cruga Biltong

Mali sme možnosť testovať Biltong od anglického výrobcu Cruga. Firma Cruga používa pri výrobe Biltongu len kvalitné hovädzie mäso a výsledný produkt sa vyrába priamo v Anglicku. Na Slovensko sa momentálne dováža Biltong so štyrmi rôznymi ochuteniami. Prvý je samozrejme originálny africký recept, ďalej je to príchuť údeného mäsa, Biltong dochutený mletým čiernym korením a pre vyznávačov pikantných chutí je to chilli príchuť. Cruga Biltong je na našom trhu možné zakúpiť v troch veľkostiach – 25g, 35g a 70g.

Test sušeného mäsa Cruga Biltong

Naša sedem členná partia (tri ženy a štyria muži) vyskúšala všetky príchute v priebehu týždňa na celodenných túrach v rakúskych Alpách. Najviac sme boli zvedaví na jednotlivé chute. Aby sme ich nemiešali, každý deň sme vyskúšali inú príchuť. Milo nás prekvapili všetky testované Biltongy a skutočne všetky štyri chutili veľmi dobre. U žien vyhrala príchuť Smoked (udené mäso). U mužov samozrejme chilli. Pokiaľ by ste ale čakali veľmi pikantnú chuť chilli, tak to by ste boli sklamaný. Mäso je len veľmi jemne pikantné, vďaka čomu si na ňom môže pochutiť naozaj každý. Rovnako je tomu aj pri príchuti z čierneho korenia. Tento krok považujem za veľmi dobrý. Mäso nie je ani prekorenené, ani presolené, je tak akurát. Po jeho konzumácii nemáte pocit smädu, ako to býva po presolených a prekorenených jedlách.

Oceniť musím aj to, že mäso je nakrájané na plátky, ktoré majú optimálnu veľkosť. V každom balení je tak dosť kúskov, aby si na ňom mohlo pochutiť viac ľudí. Najmenšie 25 gramové balenie môže pôsobiť trocha minimalisticky, ale podľa mojej skúsenosti dokáže nahradiť jedlo pre jedného človeka. V čase obeda som nezjedol nič iné, len 25 gramové vrecko Biltongu. Vôbec som sa potom necítil hladný a zároveň som si užil výbornú chuť mäsa. Väčšie balenia sú vhodné pre viac osôb a pritom vôbec nezaberú v batohu veľa miesta.

Zhrnuté a podčiarknuté, sušené mäso Cruga Biltong výborne chutí, je zdrojom energie (100g obsahuje 1013 kJ/240 Kcal), minerálov a proteínov (46g na 100g), v batohu zaberie minimum miesta. Použiť sa dá naozaj všade, no jednoznačne ho odporúčam na expedície, pre cestovateľov, do kempov, na outdoorové aktivity... Určite je lepšie mať pri sebe na túre vrecko s Biltongom ako nejakú čokoládu. Ako pochúťku ho ale môžete ponúknuť aj doma svojej návšteve, alebo si ho len tak vychutnať večer pri pive či víne. Určite je to omnoho zdravšie ako čipsy.

Ak by ste si chceli pochutnať na Cruga Biltong, navštívte stránku www.doky.sk

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman