Menu

Test bundy Zajo Alpamayo JKT

Bunda Zajo Alpamayo JKT. Bunda Zajo Alpamayo JKT.

Alpamayo, nádherná hora týčiaca sa k azúrovému nebu nad peruánskymi Andami. Horolezec, ktorý chce vyliezť na jej vrchol, si musí siahnuť na dno svojich síl. Veľká nadmorská výška, strmé ľadové svahy, náhle zmeny počasia. To sú extrémy, ktoré musí prekonať. Aj pre takéto náročné podmienky je určená hardshell bunda z trojvrstvového materiálu SympaTex od slovenského výrobcu Zajo, ktorá hrdo nesie meno tejto hory - ALPAMAYO.

Test hardshell bundy Zajo Alpamayo JKT

Bundu som testoval na viacerých túrach počas zimy a jari. Spoločnosť mi robila na nižčšch aj vyšších kopcoch, za dažďa aj slnečného dňa, za chladného aj teplého počasia. Rozpisovať sa o tom, že bunda nepremokne ani za silného dažďa, ani v miestach prešitia, ani pod tlakom batoha, je asi zbytočné. Pri bundách určených do každého počasia je to samozrejmosťou. Práve preto som bol najviac zvedavý, ako je to s priedušnosťou, ktorá je podľa čísiel uvádzaných výrobcom veľkorysá. Patrím k ľuďom, ktorí sa pri pohybe veľmi rýchlo zahrejú a tým pádom sa aj viac potím. Priedušnosť bundy je preto pre mňa dôležitým parametrom.

Na testovanie som mal k dispozícii bundu v žlto-zelenej farbe (Green Lime). Aj keď nie som príliš zaťažený na farby, musím priznať, že táto farba sa mi skutočne veľmi páči. K dispozícii je aj čierne a modré farebné prevedenie bundy Zajo Alpamayo JKT.

Ale poďme pekne po poriadku...

Sympatex – dokonalý materiál?

Sympatex je hydrofóbna neporézna membrána, ktorá na základe fyzikálno-chemického princípu vodu v jednom smere prenáša, v opačnom však nie. V tom je jej najväčší rozdiel oproti Gore-texu, ktorý je porézny, čo znamená, že má mikroskopické póry, ktoré sú tak malé, že cez ne neprejde kvapka vody. Zároveň sú však dostatočne veľké na to, aby cez ne prešli molekuly vodnej pary. Tieto póry u Gore-texu sa však používaním môžu upchávať a materiál tak stráca svoje vlastnosti. Sympatex si vďaka neporéznej technológii udržiava výbornú priedušnosť aj po dlhom používaní a mnohých praniach.

Sympatex zaručuje 100% nepremokavosť, 100% vetru odolnosť a optimálnu priedušnosť. Navyše sa jedná o ekologický materiál, ktorý je recyklovateľný. Vďaka týmto vlastnostiam sú produkty s membránou Sympatex vhodné pre ochranu a komfort vo všetkých poveternostných podmienkach. Veľkou výhodou SympaTexu je, že priepustnosť membrány sa prispôsobuje aktivite. Čím viac sa potíte, tým viac vlhkosti prepúšťa von.

materiál SypmaTex

Ľudia milujú čísla, tak sa poďme na ne pozrieť...

Nepremokavosť membrány sa uvádza viac ako 45 000 mm, čo je niekoľkonásobne viac, ako nepremokavosť stanovuje norma EN 343 (1 300 mm). Sympatex je vďaka tomu nepremokavý aj pri veľmi silnom tlaku, aký môže vyvinúť napríklad batoh na ramená, alebo v prípade, ak kľačíme na kolenách alebo ležíme v snehu.

Priedušnosť sa uvádza až 35 000 g/m2/24h, čo je naozaj vysoké číslo. Zaujímavejšie číslo z hľadiska priedušnosti je však RET (odpor membrány voči prenosu vlhkosti). Čím nižší odpor membrána kladie, tým je materiál priedušnejší. Veľmi priedušné materiály majú hodnotu RET menšiu ako 6. Membrána Sympatex dosahuje unikátnu hodnotu 0,5.

Je teda Sympatex naozaj tak dokonalý materiál aj v praxi? Čítajte ďalej :)

Technické detaily bundy Zajo Alpamayo JKT

 • Bunda na prvý pohľad upúta športovým technickým strihom, ktorý je vhodne doplnený detailmi ako napríklad farebne zvýrazneným podlepením zipsov vreciek.
 • Použité sú kvalitné vode odolné YKK zipsy, pričom hlavný zips je obojsmerný.
 • Vďaka vyššiemu umiestneniu predných vreciek je k nim dobrý prístup aj pri nosení batohu či sedáku. Zároveň sú veľkoryso hlboké a nie je problém do nich schovať ruky aj s rukavicami.
 • Na ľavom rukáve sa nachádza vrecko, ktoré je možné využiť napríklad na skipas.
 • Z vnútornej strany bundy sú ďalšie vrecká, ktoré sú vyrobené z elastickej sieťoviny.
 • Predĺžený zadný diel účinne chráni kríže pri všetkých aktivitách.
 • Všetky švy bundy Alpamayo sú podlepené, vďaka čomu voda nepresiakne ani týmito "oslabenými" miestami.
 • Horolezci aj skialpinisti určite ocenia nastaviteľnú kapucňu kompatibilnú s prilbou.
 • Manžety na rukávoch sú jednoducho nastaviteľné suchým zipsom.
 • Spodný lem bundy je možné stiahnuť jednou rukou.
 • Pod ramenami sa nachádzajú otvory na vetranie, samozrejme so zipsami YKK.

Výsledky testu

Strih bundy Alpamayo je moderný a výborne sedí. Na moje prekvapenie mi však viac vyhovovala veľkosť M, aj keď bežne nosievam veľkosť L. Po oblečení som síce pri nej cítil mierne sťahovanie pod pazuchami, ale tento pocit rýchlo pominul. Na túrach som už necítil žiadne obmedzenie a cítil som sa v nej skutočne komfortne. Vďaka technickému strihu sa bunda prispôsobovala pohybu a neobmedzovala ma pri žiadnych aktivitách. Aj keď som si vybral menšiu veľkosť, ako bežne nosím, nemal som problém pod ňu obliecť tenkú páperovú bundu, pričom komfort pri nosení ostal nezmenený.

Za veľkú výhodu považujem kapucňu, ktorá je kompatibilná s prilbou. Vďaka sťahovacím šnúrkam sa dá nastaviť pre pohodlné nosenie aj bez prilby. V prípade silného vetra či dažďa sa dá otvor dostatočne stiahnuť a spolu s vysokým golierom si tak účinne chrániť tvár. So sťahovacími šnúrkami sa dá ľahko manipulovať aj v rukaviciach rovnako ako aj so zipsami, ktoré sú kvôli tomu opatrené pevnými šnúrkami.

Zajo Alpamayo JKT

Po niekoľkých mesiacoch používania nie je na bunde žiadne viditeľné poškodenie, aj keď dochádzalo k častému mechanickému namáhaniu (trenie o sneh, skalu, batoh, ohybom a tlakom). Bunda bez problémov zvládala aj silný dážď. Vodu neprepustila ani pri výraznom tlaku na snehu. Keďže som bundu testoval prevažne v zime, často som bol na horách vystavený silnému vetru. Bunda ma ale spoľahlivo ochránila, čo má predovšetkým v zime veľký význam, keď silný vietor môže pocitovú teplotu znížiť o 10 aj 15 oC.

Bunda Zajo Alpamayo váži okolo 600 gramov, čo je v tejto kategórii priemer. Je však veľmi spratná a v batohu nezaberie moc miesta. Vďaka tomu je možné mať ju vždy pri sebe.

Ale poďme na to najhlavnejšie...

...priedušnosť.

Bundu som nosil na horách v teplotnom rozmedzí -10 oC až +15 oC. Pod ňou som mal buď len teplé termo tričko s dlhým rukávom prípadne ešte flísovú vestu. Na vrchole aj tenkú páperku. Aby som čo najviac otestoval priedušnosť bundy, hore kopcom som sa snažil riadne si zamakať. Po viacerých túrach musím povedať, materiál fungoval výborne. Bunda skutočne „dýchala" a aj pri vyššej teplote a značnej námahe som sa cítil dostatočne príjemne. Napriek vysokej fyzickej aktivite som nepociťoval žiadne teplotné extrémy. Vyššiu teplotu som jednoducho skorigoval odzipsovaním vetracích otvorov. Bunda po celý čas výborne odvádzala vlhkosť, napriek tomu zostávala z vnútra minimálne vlhká. Veľmi rýchlo však úplne uschla. Žiadny materiál nedokáže zabezpečiť, že ostaneme v úplnom suchu. Človek sa v lete spotí aj keď nemá na sebe oblečené nič. Bunda Zajo Alpamayo s membránou Sympatex však dokázala túto skutočnosť minimalizovať a pohyb v nej bol pre mňa veľmi komfortný.

Prečo si vybrať bundu Zajo Alpamayo JKT?

 • technický strih, ktorý neobmedzuje v pohybe
 • skvelá priedušnosť
 • odolný materiál
 • spratnosť bundy
 • široké možnosti použitia (turistika, cyklistika, horolezectvo, lyžovanie, skialpinizmus...)

Záver

Ak hľadáte bundu, ktorá Vás ochráni pred vetrom, dažďom a snehom, a zároveň sa v nej chcete pohodlne cítiť aj pri náročných aktivitách, Zajo Alpamayo JKT bude v tom prípade pre Vás dokonalá voľba. Firma Zajo samozrejme myslela aj na nežnejšie pohlavie a v ponuke má aj dámsku bundu z materiálu SympaTex.

Bežná predajná cena bundy Zajo Alpamayo je 399,90 €, čo nie je málo, ale za ten komfort v horách a v náročných podmienkach to určite stojí. Momentálne sa ale predáva za polovicu, teda za 199,90 €, takže ak máte záujem o kvalitnú outdoorovú bundu určenú do tvrdých podmienok, určite porozmýšľajte nad Zajo Alpamayo JKT.

Kúpiť bundu Zajo Alpamayo JKT

Viac z tejto kategórie: « Haglöfs Grym - recenzia

Komentujúci

 • Hosť (Mirec)

  Bundu mám vyše roka ,čo sa týka nepremokavosti,to je v poriedku
  no s priedušnostou je to katastrofa pri vyššej zátaži všteka vlhkosť ostvla na vnútornej strane bund (za tú cenu absolútna nespokojnosť)

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman