Menu

Prvé Alpské sedlá

Karol Voltemár na svojej ceste okolo sveta na bicykli je po 19 dňoch v Bergame. Prešiel 1 759 km cez 8 krajinách. Za 90 hodín strávených na bicykli nastúpal 17 378 m, viac ako dva Everesty :-) Karol každým dňom naberá kondíciu a cíti sa dobre aj napriek daždivému a uzimenému počasiu.

Najnižšiu teplotu, ktorú musel vydržať bola 0oC. Najvyššie miesto, ktorým zatiaľ prešiel bol pass Bernandino 2 066 m nad morom. Podľa Karola tam bolo chladno, pršalo a zjazd bolel. Navyše musel meniť brzdové gumičky na vrchu. Cez Alpy sa ešte stále motá studený front.

To sú trošku štatistiky. Treba ich, ale nie sú až tak podstatné. Sú to len čísla,ale to najlepšie čo cesta (nielen tá okolo sveta) prináša, sú zážitky, stretnutia s ľudmi, množstvo výhľadov a pohľadov na krajinu, ľudí a kultúru, ktoré by ľudské oko v bežnom stereotype života nevidelo, nezachytilo. Je to o slobode a presne také aké si to Karol Voltemár pripravil.

Prekonávanie seba na bicykli, a samotná jazda je hlavne spôsob dopravy, ktorý si ako cyklista zvolil a Karolovi to osobne vyhovuje. Bicykel je skvelý prostriedok ako sa môžeme prepraviť z miesta na miesto a ešte aj pre seba niečo spraviť. Pravidelná aktivita je niečo, čo ľudské telo potrebuje, aby fungovalo. V kombinácii s horami, čerstvým vzduchom, kvalitnou stravou je výsledok taký, že sa cíti skvele, aj keď nie vždy to je bez prekonania únavy, bolesti svalov alebo chladu. Všetko niečo stojí.

"Zatiaľ som v Európe a nijako extra vzdialený sa necítim. Som v kontakte s ľudmi aj na internet sa dostanem. Fotky uploadujem na svoj Facebook a na web len ilustračné. Najkrajšie miesta, ktoré sa mi veľmi páčili a odporučil by som ich sú určite jazero Chiemsee v Nemecku, jazero Maggione v Taliansku a ich okolie, ktoré sú ideálne na aktivity nielen na bicykli. Z miest hlavne Český krumlov, Bergamo, Mikulov, Bad Toelz, Sopron, Chur, Passau, ... Krásne sú Alpy vo Švajčiarsku, dolnom Nemecku a v Nemecku majú skvelé cyklo cesty.", píše na svojej stránke Karol Voltemár.

Karol riešil spanie už všeliako, spal od stanu, až po spacák na karimatke pri vchode supermarketu, v hosteli, penzióne až po ubytovanie cez Couchsurfing, Warmshower. Je to pestré, lebo nie vždy je kde prespať a ubytovanie si zaplatí len ak potrebuje zregenerovať alebo je veľmi zlé počasie.

Jeho budget sa pohybuje v rozmedzí od 2 EUR až 78 EUR na deň, keď musel nakúpiť nové gumičky a riešiť servis bicykla s ubytovaním naraz. Inak sa to dá, keďže sa pohybuje v relatívne drahej časti sveta.

Karol ďalej píše: "Na ceste nie som sám, pomáhajú mi ľudia blízki, ale aj ľudia, ktorí mi občas poskytnú prenocovanie u nich doma a poskytnú tak kúsok svojho miesta. Veľmi by som chcel všetkým poďakovať. Niekedy človeku cudzí ľudia, ktorí o nás nič nevedia, pomôžu viac ako tí, ktorí mohli. Držte palce a druhá alpská etapa začína už zajtra, kde z Bergama tiahnem smerom na Veronu.

  • Žiadne komentáre

Komentujte

0
návrat hore

Partneri projektu EXPEDITION.SK

Ortlieb - vodotesné batohy         Bushman